polski English

Tylko łącząc siły możemy przezwycięzyć krąg przemocy


27 października 2010, o godz. 19.00 Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej zapraszają do Cafe Cheder na wyjątkowe spotkanie z laureatami Nagrody EuroMedu, Tamar Arenson oraz Leeną Baidas, członkiniami palestyńsko-izraelskiej organizacji Combatants for Peace oraz Naderem AL Khateebem, dyrektorem EcoPeace/Friends of the Earth Middle East. Spotkanie poprowadzi dr Konrad Pędziwiatr z Wyższej szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, koordynator Peace and Development Studies. Spotkanie będzie tłumaczone konsekutywnie.
 


Po raz pierwszy w historii zwycięzcy dwóch kolejnych edycji prestiżowej nagrody EuroMedu honorującej organizacje i instytucje szczególnie zasłużone dla promocji dialogu międzykulturowego spotkają się z polską publicznością, by zaprezentować swoją działalność i podzielić doświadczeniami w zakresie prób zbliżenia zwaśnionych stron konfliktu na Bliskim Wschodzie.


Organizacja Combatants for Peace została założona w 2005 r. przez żołnierzy izraelskich i milicjantów palestyńskich, którzy postanowili złożyć broń. Członkowie Combatants for Peace działają na terenie Palestyny i Izraela w dwunarodowych grupach, dając tym samym dowód partnerstwa izraelsko-palestyńskiego. Ich działania na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia (spotkania, pokojowe marsze, etc.) zostały dostrzeżone przez Fundację im. Anny Lindh, która w 2009 przyznała organizacji nagrodę EuroMedu.


EcoPeace/Friends of the Earth Middle East to izraelsko-palestyńsko-jordańska organizacja, która dwa miesiące temu została ogłoszona zwycięzcą najnowszej edycji nagrody EuroMedu. Laureat jest wyjątkową organizacją w regionie nie tylko ze względu na międzynarodową obsadę i obszar działalności (biura w Ammanie, Betlejem i Tel-Awiwie), lecz także z powodu łączenia pracy na rzecz środowiska naturalnego z promocją procesu pokojowego w regionie. W 2008 roku członkowie EcoPeace zostali uznani przez magazyn TIME za tzw. "Environmental Heroes".


 

Wydarzenie jest częścią spotkania polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh, której polskim koordynatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz programu „Convivencia” realizowanego przez MCK i Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej.
 

 

Więcej o programie Convivencia

Zapisz się do newslettera


Imię:
E-mail:
Grupy:
Kraje: