polski English

Czy Polska leży nad Morzem Śródziemnym?


Jakie są powiązania Polski z regionem eurośródziemnomorskim? Czy jesteśmy rzeczywiście tak daleko położeni od państw Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki? Jakie jest zaangażowanie naszego kraju w politykę Unii dla Śródziemnomorza?

Na te i szereg innych pytań związanych z relacjami Polski z krajami Morza Śródziemnego odpowiada najnowsza publikacja Międzynarodowego Centrum Kultury, pod redakcją dr Roberta Kuska i Joanny Sanetry-Szeligii, koordynatorów polskiej sieci Fundacji im. A. Lindh.

Publikacja  ma na celu wskazanie, zbadanie i analizę związków między Polską a regionem śródziemnomorskim w szerokim kontekście politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym, wypełniając pewną lukę w rozumieniu polskiego zaangażowania w regionie, szczególnie w jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat – Unię dla Śródziemnomorza. Dzięki dwujęzycznemu wydaniu publikacja z jednej strony pokaże w interdyscyplinarny polskiemu czytelnikowi miejsce Polski w kontekście eurośródziemnomorskim, a z drugiej może stać się niekonwencjonalnym narzędziem promocji naszego zagranicą.

Autorzy: Jerzy Axer, Ewa Bal, Adam Balcer, Andrzej Borowski, Irith Cherniavsky, Witold Dobrowolski, Jarosław Dumanowski, Marek Dziekan, Katarzyna Górak-Sosnowska, Katarzyna Jarecka-Stępień, Robert Kusek, Anat Lapidot-Firilla, Tuomo Melasuo, Piotr Nykiel, Konrad Pędziwiatr, Jacek Purchla, Anna Raduchowska-Brochwicz, Joanna Sanetra-Szeliga, Magdalena Ujma, Justyna Zając.

Z książki wyłania się bardzo ciekawy obraz relacji politycznych i kulturowych, trwających przez wieki i mających znaczny wpływ na kulturę i historię Polski i Europy Środkowej. […] Nasze oddziaływanie na region Morza Śródziemnego było minimalne. Natomiast wpływ Śródziemnomorza na naszą kulturę i tożsamość miał znaczenie zasadnicze, przesądzające o naszym rozwoju cywilizacyjnym i w tym sensie nie można zrozumieć Europy Środkowej i Polski bez Morza Śródziemnego. Czy z tego należy wyciągnąć wniosek, że Polska należy kulturowo i tożsamościowo do Śródziemnomorza? To ciągle pytanie otwarte, ale ta publikacja z pewnością przybliży czytelnika do odpowiedzi i zainspiruje.

(z recenzji wydawniczej prof. Z. Macha)

Więcej

 

Zapisz się do newslettera


Imię:
E-mail:
Grupy:
Kraje: