polski English

Orhan Pamuk w Convivencii


Zapraszamy na krakowski Kazimierz, do Cheder Cafe - przestrzeni kulturowo-edukacyjnej, stworzonej w ciągu ostatnich lat przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w pomieszczeniach dawnej modlitewni Bractwa Ner-Tamid przy ulicy Józefa 36. Zachęcamy do udziału w spotkaniach, wykładach, koncertach, warsztatach dla dzieci w ramach projektu "Convivencia 2010", poświęconemu eksploracji współistnienia kultury żydowskiej z innymi kulturami – zarówno historycznie, jak też współcześnie.

 

Istotnym elementem projektu, widocznym również w nazwie, jest współistnienie kultury żydowskiej z innymi kulturami. „Convivencia 2010” zrywa jednak z modelem prezentacji kultury żydowskiej jako quasi obiektu muzealnego, martwego i zakończonego, a pokazuje ją jako zjawisko dynamiczne, rozwijające się przez stulecia, a przy tym jako jedno z najbardziej zróżnicowanych, a przy tym twórczych, inspirujących i żywych zjawisk kulturowych i społecznych współczesnego świata.

 

Najbliższe spotkanie: 

 

19 października (wtorek), godz. 19.00

Cheder Cafe, ul. Józefa 36 (wejście od ul. Jakuba)
wstęp wolny!

 

Literatura i Pamięć: Orhan Pamuk

Spotkanie z Anną Akbike Sulimowicz.

Prowadzenie: Justyna Chmielewska

 

Akbike Sulimowicz - tłumaczka prozy Orhana Pamuka. Przetłumaczyła: Biały zamek, Dom ciszy, Muzeum niewinności.

 

Justyna Chmielewska - antropolot i tukolog. Recenzentka prozy Orhana Pamuka, autorka tekstów: Tramwaje na ulicach Nowej Jerozolimy (op. cit.), Stara historia Nowej Jerozolimy (Konteksty), Stambuł: wspomnienia utraconego miasta (Konteksty).

 

 

Organizator:
Cheder Cafe/ Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej


Partner:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Fundacja im. Anny Lidh Polska

 


 

Program listopad-grudzień 


 

Międzynarodowe Centrum Kultury i Fundacja Międzynarodowe Centrum Kultury, koordynatorzy Fundacji im. A. Lindh w Polsce, mają przyjemność współpracy z FKŻ przy projekcie Convivencia, w ramach którego przygotowują dwa spotkania:

 

26 października (wtorek), godz. 19.00
Only by joining forces, we will be able to end the cycle of violence
Spotkanie z Combatants for Peace, Tamar Arenson i Leeną Baidas - laureatami Eurośródziemnomorskiej Nagrody w Dziedzinie Dialogu Międzykulturowego w 2009 oraz Naderem Al Khateebz z ECOPEACE Friends of Earth Middle East, laureatem Nagrody w 2010.

Prowadzenie: Konrad Pędziwiatr 

 

16 listopada (wtorek), godz. 19.00
Spotkanie promocyjne publikacji Międzynarodowego Centrum Kultury Przywracanie pamięci. Rewitalizacja zabytkowych dzielnic żydowskich w miastach Europy Środkowej.
 
Prowadzenie: Agnieszka Sabor.

 

Zapisz się do newslettera


Imię:
E-mail:
Grupy:
Kraje: