polski English

SHARED HISTORY – Splecione losy / debata, wystawy, projekcje filmowe, performance


Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy ONZ zapraszamy w imieniu Nadbałtyckiego Centrum Kultury, organizacji członkowskiej Fundacji, do Centrum św. Jana w Gdańsku. W dniach 19-20 czerwca będzie można tam wziąć udział w projekcie "Shared history - splecione losy". W programie wystawy, projekcje filmowe, performance oraz debata z udziałem m.in. Mieczysława Abramowicza, Aurory Lubos, Piotra Olecha, Vahrama Mkhitaryana, Ibrahima Mouhanny, Agnieszki Wołodźko.

SHARED HISTORY – Splecione losy – to wspólny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, LCCA (Łotewskiego Centrum Sztuki Współczesnej) z Rygi oraz Fargfabriken ze Sztokholmu. Wyrasta z koncepcji historii jako splotu jednostkowych doświadczeń, które razem składają się na portret wielonarodowego i wielokulturowego kraju. W polskiej odsłonie projektu patrzymy na Gdańsk przez pryzmat jego historii jako miasta, do którego „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” – cytując tytuł książki Mieczysława Abramowicza. 
 
W ramach SHARED HISTORY – Splecione losy artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzyć będą wspólne prace z artystami z Syrii, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji. Owoce tego artystycznego dialogu międzykulturowego zaprezentowane zostaną podczas wystaw, które odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie. Tandem artystyczny pracujący w Gdańsku tworzą artystka wizualna Agnieszka Wołodźko oraz reżyser filmowy Ibrahim Mouhanna, a ich wspólna praca zaprezentowana będzie w Centrum św. Jana w maju w 2018 r.
 
SHARED HISTORY – Splecione losy to nie tylko wizja artystyczna, to także proces edukacji i promocji idei integracji uchodźców, który prowadzić będziemy wspólnie z gronem wspaniałych partnerów lokalnych, m.in. Radą Imigrantów przy Prezydencie Gdańska, Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Grupą Kultura przy Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek koordynowaną przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Fundacją Gdańską i Stowarzyszeniem ARTeria.

Więcej

Program wydarzenia

Strona internetowa


Plakat
 

Zapisz się do newslettera


Imię:
E-mail:
Grupy:
Kraje: